Praeitimi alsuojančios atodangos

Kokie vaizdai pirmiausia iškyla galvoje, išgirdus žodį „atodanga“? Dažniausiai tai tik neišvaizdūs šlaitai, keistos, iš pirmo žvilgsnio nieko nereiškiančios uolienos. Tačiau kalbant apie atodangas, reikėtų pamiršti žodžius „nieko nereiškiančios“. Iš tiesų, šis gamtos palikimas yra tarsi enciklopedija, pasakojanti apie Žemę, jūras ir miškus, klimatą ar netgi tolimas kosmoso erdves. Visai nenuostabu, kad atodangų netrūksta ir gausiai gamtos apdovanotoje Lietuvoje, tad kiekvienas, norintis pasinerti į Žemės paslaptis, turi progą jas aplankyti.

Lietuvoje atodangos yra išsidėsčiusios po visą šalies teritoriją, kas leidžia tokiu būdu apkeliauti daugybę nuostabių kampelių ir pamatyti daug daugiau, negu iš pradžių buvo galima tikėtis. Tad susipakuokite visą reikalingą mantą, sėskite į automobilį ar autobusą ir pirmyn į nepamirštamą pažintį!

Aukščiausia Lietuvos atodanga

Viena iš įspūdingiausių ir geriausiai žinomų atodangų – Pūčkorių, įsikūrusi Vilniaus miesto savivaldybėje. Tai aukščiausia Lietuvoje esanti atodanga, į viršų kylanti net 65 metrus. Šiame neįtikėtiname geologiniame paminkle atsiveria net 20 tūkstančių metų senumo sluoksniai. Tai leidžia nusikelti į ledynmečio laikus, kai dabartinę Pūčkorių atodangą buvo užkloję ledynai, kurie netrukus išmargino šlaitus įmantriais raštais. Būtent todėl ši kvapą gniaužianti vieta ir vadinama ledynmečio atodanga.

Žvelgiant nuo jos viršaus atsiveria įspūdinga panorama – iš čia galima pamatyti Vilniaus apylinkes, grožėtis įmantriais Vilnios vingiais, įžiūrėti Pūčkorių dvarą ir netgi senąją patrankų liejyklą, kurioje kadaise savo patrankas remontavo caro Petro I ir Napoleono armijų kariai. Taip pat atsiveria nepamirštamas vaizdas į gamtą – nusidriekusias kalvas ir miškus verta pamatyti visais metų laikais.

Ožkų pečius, kuris, pasirodo, visai ne ožkų

Kita įdomi vieta įsikūrė Prienų rajone ir buvo pavadinta labai lietuvišku pavadinimu – Ožkų pečiumi. Konglomerato uola pasakoja istoriją – kadaise šią uolą buvo ypač pamėgusios stirnos, kurios lipdavo uolos paviršiumi ir taip klaidindavo žmones, kurie laikydavo jas ožkomis. Užlipusios ant uolos stirnos šildydavosi ir maloniai leisdavo laiką pačioje saulėkaitoje. Būtent todėl šis konglomeratas ir buvo pramintas Ožkų pečiumi.

Ožkų Pečiaus aukštis – tik 6 metrai, uola stūkso Nemuno ir Verknės santakoje. Kasmet ją vis labiau ardo vėjas ir lietus, taip pat ir patys aktyviausi lankytojai, išbandantys uolos tvirtumą savo jėgomis. Tad reikėtų nepraleisti progos aplankyti šio nuostabaus gamtos paminklo, kol šis vėl negrįžo ten, iš kur ir atsirado.

Stačioji Gastilionų atodanga

Dar viena atodanga, geriausiai žinoma dėl savo neįtikėtino statumo – Gastilionų atodanga. Kaišiadorių rajone stūksantis gamtos paveldo objektas geriausiai matomas iš Kauno marių regioninio parko. Atodangos šlaitas siekia 20 metrų aukštį, o statumu jis primena ne skardį, o didžiulę, neįveikiamą sieną. Atodanga tęsiasi apie 600 metrų, tad reginys atrodo itin įspūdingai.

Šis gamtos kūrinys savyje neša didelę istorijos ir Žemės pokyčių dalį. Žvelgdami į šią didingą atodangos sukurtą sieną, matome 2 ledynmečių suklotus moreninio priemolio sluoksnius. Sluoksnių viduryje matomas dar vienas smėlio sluoksnis, spėjama, kad susidaręs kai tarp ledynmečių čia tyvuliavo ežeras. Neįtikėtina, kiek galima sužinoti žvelgiant į paprastas uolienas. Neįtikėtina ir tai, kad būtent šalia Gastilionų atodangos auga ir pati storiausia pušis Lietuvoje, auganti čia jau 300 metų. Taip pat netoliese telkšo ir vienintelis visame parke ežeras Paežerojus, garsus dėl savo itin tamsaus vandens. Tad nebaisu sakyti, kad Lietuva mus nuolat nustebina savo gamtos išdaigomis – atvykęs pažiūrėti vieno įspūdingo objekto, šalia randi papildomus du.

Nuostabusis Utenos duetas

Planuojantiems užsukti į paveldu turtingą Utenos kraštą, reikėtų nepamiršti ir vieno iš įdomesnių gamtos paveldo objektų – Šeimyniškių atodangos su konglomerato uola. Daug žadantis duetas iš tiesų nenuvilia – tokių čia ramiai besiilsinčių uolienų Lietuvoje yra vos keletas. Nors lietus šias uolas negailestingai ardo, jos vis dar džiugina geologų ir turistų širdis. Tačiau delsti jas aplankyti nederėtų – juk ne veltui liaudies išmintis byloja, kad „lašas po lašo ir akmenį pratašo“.

Taip pat čia stūkso ir vienas didžiausių Lietuvoje – Šeimyniškių piliakalnis, kuris leidžia nusikelti į laikus, kai ant jo didingai stovėjo Užpalių pilis, kuri, nuolat puolama priešų, galiausiai buvo užpilta žemėmis. Praeities dvelksmas čia itin jaučiamas, tad visiems, ištroškusiems prisiliesti prie Lietuvos istorijos, tai – puikiai tinkama vieta.

Nuostabūs vaizdai ir dar įspūdingesnė už jos slypinti istorija – būtent apie tai reikėtų pagalvoti, išgirdus žodį „atodanga“. Neįtikėtina, kad būtent Lietuvoje tokių vietų yra tiek daug ir kad visos jos pasakoja skirtingas savo istorijas. Tik vienas žvilgsnis taps nepamirštamu prisilietimu prie didžios istorijos.

Daugiau apie Lietuvos atodangas galite sužinoti interneto svetainėje www.lietuvosgamta.lt. Čia rasite lankytinų atodangų nuotraukas, filmukus apie jas bei audio gidą. Išsirinkę sau patinkančią atodangą, lengvai ją rasite naudodamiesi svetainėje pateiktomis koordinatėmis ir žemėlapiu. Belieka palinkėti gražios ir turiningos kelionės!