Dzūkija – miškingiausias ir rečiausiai apgyvendintas Lietuvos kraštas, kviečiantis keliautojus pabėgti nuo miestų šurmulio į šimtametes girias, paslaptingus raistus, archaišką dvasią išsaugojusius etnografinius kaimelius. Smalsiausiems keliautojams Dzūkijos gamta atvers daug įdomybių: kunkuliuojanti Ūlos akis, bedugnė Velnio duobė, žavingi skardžiai, užkeikti ežerai ir piliaviečių liekanos. Dzūkijos kraštas apipintas legendomis ir padavimais – pasidomėkite jais ir jūsų kelionė įgaus mistiško prieskonio bei sužadins vaizduotę.
Dzūkus nuo seno miškas rengė ir maitino, ne veltui išliko posakis „jei ne grybai ir ne uogos, dzūkų mergos būtų nuogos“. Dzūkijos gamta dosni visais metų laikais: miškuose gausu valgomų grybų, uogų, žuvingi ežerai kviečia įmerkti meškerę, o medžiotojai iš girių retai grįžta be laimikio. Nenuostabu, kad dzūkai mišką gerbia ir saugo – čia kaip niekur kitur daug šimtus metų skaičiuojančių, šventais laikomų medžių.
Vienas iš tokių – pačioje Dzūkijos širdyje, Varėnos rajone auganti Liškiavos liepa. Į gamtos paveldo objektus įtrauktos liepos kamienas lyg šimtagalvis slibinas šakojasi į daugybę kloninių atžalų. Liepos nuo seno baltų mitologijoje siejamos su moteriška energija ir išmintimi, vaisingumu, grožiu. Sakoma, kad norint atgauti dvasios ramybę, merginoms ir moterims reikia prisiglausti prie liepos, pakalbėti su medžiu ir paprašyti jo stiprybės. Kas labiau tiktų tokiam senoviniam ritualui, jei ne 400 metų skaičiuojanti Liškiavos liepa?
Ne tik šimtamečiai medžiai mena senovinius papročius. Didelę reikšmę vietinių protėviams turėjo ir akmenys. Lietuvoje didelių riedulių sutinkama retai, todėl kiekvienas masyvus akmuo iš karto būdavo apipintas padavimais. Didieji akmenys naudoti pagonių ritualams, kaip aukurai. Toliau keliaudami po Varėnos rajoną aplankykite Raganos akmenį. Teigiama, kad šį riedulį, norėdami patraukti iš lauko, susprogdino Raudonosios armijos kariai. Akmuo suskilo į raganišką skaičių – 13 dalių.
Daugiau padavimų ir pasakojimų prisiklausysite nukeliavę į netoliese išlikusią Zervynų kaimo gyvenvietę. Tai – vis dar gyvenamas etnografinis gatvinis dzūkų kaimas. Žavios medinės trobos, raižytos langinės, medinės tvorelės. Viskas kaip gyvame muziejuje po atviru dangumi. Dzūkai – draugiški ir malonūs žmonės, galite drąsiai kalbinti vietinius ir tikėtis, kad pasidalins gyvąja tautosaka, papasakos įdomių šio krašto istorijų.
Pro šias vietas teka srauniausia Lietuvos upė – Ūla. Šaltas ir sraunus upės vanduo ne itin tinka maudynėms. Tačiau miškingos upės apylinkės ir vaizdingas Mančiagirės skardis traukte traukia keliautojus. Lankydamiesi šiose vietose paieškokite Ūlos akies – apvalios kelių metrų pločio versmės. Iš jos dugno dideliu spūdžiu kyla vanduo ir atrodo lyg virdamas kunkuliuotų. Apie versmę sklando daug legendų. Viena sako, kad prieš saulei nusileidžiant vanduo įgauna stebuklingų, gydomų, grožį teikiančių galių. Kitas padavimas byloja, esą versmė – bedugnė, o ten įkritę gyvuliai kadaise išplaukdavo į už kelių kilometrų esančius ežerus.
Ne mažiau už paslaptingas Varėnos apylinkes žavus ir Trakų rajonas. Šis ežeringas dzūkų kraštas – tikras rojus maudynių mėgėjams. Be to, poilsiaujant tikrai yra ką aplankyti ir sužinoti. Bene labiausiai turistų lankomas objektas – pats Trakų miestelis bei jį skalaujančio Galvės ežero saloje stūksanti viduramžiška pilis. Jei domitės archeologija, netoliese rasite ir kitas buvusias piliavietes – Bražuolės ir Lavariškių piliakalnius.
Trakų rajone, netoli Aukštadvario, verta aplankyti miškuose pasislėpusias įdomias vietas – Velnio daubą ir Strėvos įgriuvą. Netoliese viena kitos esančios gilios duobės, manoma, susiformavo slenkant ledynams. Tačiau vietinių fantazija netruko jas apgaubti sakmėmis apie velnius, raganas ir ten ošdavusias nelabųjų puotas. Po duobes ir jų apylinkes veda patogus pažintinis takas.
Ruošdamiesi kelionei daugiau įdomių Dzūkijos gamtos ir istorijos paminklų galite rasti interneto svetainėje www.lietuvosgamta.lt. Čia veikia patogi paieška, padėsianti suplanuoti kelionę pagal pakeliui esančias įdomias lankytinas vietas. Be to, svetainėje rasite daug unikalių nuotraukų, augio gido pasakojimų ir video filmų apie Lietuvos gamtą ir istoriją.