Platelių ežero salos: Briedsalė, Veršio, Pilies (Plungės r. sav.)
Pilies vardu pavadintoje Platelių ežero saloje XV a. stovėjo Lietuvos didikams priklausiusi pilis. Pilį dovanų gavęs Žygimantas Augustas ją buvo perleidęs karalienei Bonai. Vėliau ji perėjo valdžios nuosavybėn. Valdant didikams pilyje sargybą nuolat ėjo dvylika žmonių. Taikos metu pilis buvo paversta šovinių ir ginkluotės sandėliu. Dar ir dabar vandenyje matyti poliai ant kurių laikėsi senas tiltas, jungęs pilies salą su senąja gyvenviete Šventorkalniu.
Pilies sala užima apie pusšešto hektaro ploto teritoriją. Saloje greta pilies valdant didikams buvo įrengtas ir vaismedžių sodas, ir plytomis dengto dugno tvenkinys su žuvimis. Dabar jo vietoje likusi tik pelkė. Sodo vaismedžiai taip pat sunykę. Tačiau augančios liepos ir ąžuolai skaičiuoja jau antrą šimtmetį. Pilies saloje pavasarį gausiai pražysta į Raudonąją knygą įtrauktas tuščiaviduris rūtenis. Pilies sala garsėja ir kaip vienintelė Lietuvoje tikrojo žvynbaravykio augavietė.
Ne tokia išgarsinta kaip Pilies sala, Briedsalė – didžiausia Platelių ežero sala. Ji užima per šešis hektarus ploto. Jei Pilies saloje prieš kelis šimtmečius karaliavo didikai, tai Briedsalė garsėjo laukiniais žvėrimis. Sala buvo itin pamėgta briedžių, todėl ir gavo Briedsalės pavadinimą. Sulaukę kol briedžiai atbris į salą, medžiotojai juos apsupdavo ir be vargo galėjo didžiuotis įspūdingais laimikiais.
Dabar briedžių saloje nematyti. Didžiojoje Briesalės dalyje plyti pelkės. Jose peri didieji dančiasnapiai ir klykuolės.
Trečioji pagal dydį Platelių ežere – Veršio sala. Ji vos ne tris kartus mažesnė už didžiausią salą Briedsalę ir užima per du hektarus ploto. XX amžiuje ši sala priklausė ūkininkui. Kad saloje auganti žolė veltui nenueitų, ūkininkas į salą valtimi plukdydavo veršius. Šie ten būdavo tol, kol visa žolę nuėsdavo. Nuo to laiko sala ir pradėta vadinti veršių vardu.
Veršiams ganytis nustojus, per daugelį metų sala apaugo savaiminiu mišku. Dabar ten bujoja šimtamečiai ąžuolai, liepos, eglės, kiti medžiai. Pavasarį saloje pražysta į Raudonąją knygą įrašyti tuščiaviduriai rūteniai.