Kernavės piliakalnis IV
Dar vadinamas Įgulos kalnu, Pilies kalnu, Piliaviete

Kernavės IV piliakalnis, žilagalvių taip pat Įgulos kalnu vadinamas. Dunkso jis visai greta pagrindinės Kernavės pilies kalvos, didžiais laikais – tvirtovės gynybiniu papiliu buvęs. Dar senieji žmonės jį Pilies kalno ir Piliavietės vardais šaukia. Kas žino, gal ir ant šio papilio seniau kokia medinė pilaitė stovėjo…

Tačiau labiausiai senoliai prisimena čia išvien pirklius, amatininkus ir miestelėnus gyvenus. Tikėtina, kad amatininkų bendruomenė – buvo didžiausia. Žiūrėk vis kur dūmai kyla, kaitinant geležį žiežirbos lekia, o kas, suodžiais apėjęs ar molinom rankom iš tolo sveikindamasis mojuoja.

Papilyje mediniai ūkiniai pastatai stovėjo, kuriuose – visokios dirbtuvės veikė. Štai viename – senieji juvelyrai dirbo. Kiek gražių puošmenų jie išliejo, kuriom ne tik savus kunigaikščius puošė, bet ir atėjūnams jas pardavinėdami monetas sau krovėsi! To įrodymus – žalvarines seges, žiedus, kaulo dirbinius, pasidabruotą kryželį – iš senosios velėnos kažkas ne taip seniai atkasė. Net stiklo karolis rastas buvo! O juk tuomet niekas neprisimena mūsų krašte stiklių buvus. Kas žino, gal atsivežtas iš kur jis, o gal – netyčia pamestas kokio didelio žmogaus, užsienių mačiusio.

Dar ant kalno kalvė buvo. Kiek gargažių čia rasta! Matyt, senieji kalviai daug darbo turėjo: ne tik buities reikmėms karštą geležį kalė, bet gal ir kovų. Kitame pastate ir puodžiai meistravo, tačiau gražiam orui pasitaikydavus – žiesti ar lipdyti jie į lauką vis išlįsdavo. Noras toks – suprantamas, nes Kernavės apylinkės jau ir anuomet išskirtiniu gražumu pasižymėjo.

Manoma, kad XIV a. papilys lanko formos pylimu buvo įtvirtintas. Tačiau tokia stipresnė gynyba nuo priešo vis tiek neapsaugojo: 1365 m. papilyje stovėję mediniai ūkiniai pastatai buvo sudeginti.

Ir vėliau tokia svarbi bei graži kalva nepalikta likimo valiai: XV a. – XX a. papilyje stovėjo dvaro bei klebonijos pastatai.

Šiandieną ant Įgulos kalno senoji statyba neišliko ir garsiai, kaip viduriniais laikais niekas nebešurmuliuoja. Užtat čia atsiveria nuostabaus grožio vaizdai, senąją istoriją menantys.

Objektas : Piliakalniai
Objekto tipas : Piliavietės
Savivaldybė : Širvintų raj. sav.
Koordinatės : 54.882777, 24.851851
Atstumas iki Vilniaus (km) : 40
Požymiai
Comments
Panašūs objektai