Maštaičių piliakalnio su priešpiliais ir papiliu senovės uostas
Dar vadinamas Narkūnų piliakalnio senovės uostu
Maštaičių kaimas, Kidulių seniūnija, Šakių rajonas

Šakių rajono Maštaičių kaime, visai greta Nemuno, plyti didis senovės kovas menantis kompleksas. Čia ne tik pilies kalnas stiebiasi, bet ir du priešpiliai su papiliu skaičiuojami. Greta dar uždumblėjusi įplaukos bei laivų stovėjimo iškasa rymo, liudijanti prie tvirtovės svarbų senovės uostą buvus.
Ant Maštaičių kalvos XIV a. stovėjo kryžiuočių Naujojo Bajerburgo pilis. Dar kiti sako, kad ne ši, bet Christmemel ar net Masto tvirtovės čia stovėjusios. „Nebesupaisysi“, – mintija žilagalviai. Tačiau viena yra aišku, kad pilis buvo labai didelė ir galinga, iš jos kuorų buvo toli matyti, kas plaukia upe. Ją […] su Nemunu jungė platus kanalas. Prie pat pilies iš Nemuno atplaukdavo laivai, čia buvo gerai įrengta prieplauka. Tokių piliakalnių Lietuvoje reta, o gal ir visai nėra. Greta tvirtovės prisišliejęs uostas ypatingai svarbus turėjo būti. Matyt, laivai iš Maštaičių su gyvuliais, žvėrių kailiais, grūdais ar medumi į svečius kraštus išplaukdavo, o pargrįždavo – su geležimi, variu ir sidabru. Dar senieji žmonės pasakoja, kad Maštaičių piliakalnyje nugrimzdusi pilis, joje gyvenusios kunigaikštytės, kalne yra kiaurymė su paslėptu auksu, o iš piliakalnio veda slaptas tunelis po Nemunu į Skirsnemunę. Kas žino, gal ir uostas čia buvo įkurtas todėl, kad rastus didžius lobius išplukdyti būtų lengviau…
Vėliau tvirtovę užpuolė aršūs Kaributo vadovaujami lietuviai: į juosiančius griovius privertę medžių, priešpilį uždegti norėjo. Negalėdami jo apginti, priešpilį padegė patys besiginantys. Nuo jo užsidegė ir pilies bokštas. Rūmai bemat anglim pavirto, tad šiandieną apie buvusią galybę – nė žymės. Ir iš didžios prieplaukos šiandieną mažai kas beliko: tik nusekęs vanduo, dumblas ir medžiais bei krūmais apaugę jos kraštai. Tačiau istorijos didybe netruksit patikėti vos įsivaizdavę, kokie puikūs laivai, vietinių didikų pasitinkami, čia įplaukdavo.

Objektas : Piliakalniai
Objekto tipas : Papilys
Savivaldybė : Šakių raj. sav.
Koordinatės : 55.078611, 22.912306
Atstumas iki Vilniaus (km) : 180
Požymiai
Comments
Panašūs objektai