Urbo kalnas (Neringos sav.)

Tankiai aukštomis pušimis apaugusi, iš tolo žaliuojanti Urbo kalnu vadinama Nidos kopa pavadinimą gavo nuo neįprastos viršūnės. Ten buvusi smėlio įduba. Nuo jos kalnas ir pavadintas duobę reiškiančiu Urbo vardu.
52 metrų aukščio kopa dar prieš 200 metų beveik jokios augalijos neturėjo. Visas Urbo kalnas buvo nuklotas tik vėjo supustytu smėliu. Kopai pamažu slenkant, byrantis kalno smėlis ėmė kelti grėsmę Nidos miesteliui. Tuometinis pašto stoties prižiūrėtojas Georgas Dovydas Kuvertas vis suko galvą, ką daryti, kad pašto kelias nebūtų užpustytas smėliu. Nuspręsta kopas sutvirtinti ir slenkantį smėlį stabdyti augalais. Pašto prižiūrėtojas į pagalbą pasikvietęs sūnų pasirūpino sodinukais ir ėmėsi žemės darbų.
Urbo kalnas buvo pirmoji Kuršių Nerijoje apželdinta kopa. Jų pradėtais darbais ir dabar seka kalnapušes Neringoje sodinantys miškininkai. Kad augalai smėlyje lengviau prigytų, į duobutes pasirūpina įdėti marių dumblo nuosėdų.
Miręs Dovydas Kubertas, pagal jo paties valią, artimųjų buvo palaidotas sodinto miško jaunuolyne įrengtose kapinėse.
Iš žaliuojančio Urbo kalno viršūnės kaip kelrodė žvaigždė išnyra ryškus Nidos švyturys. Pirmasis švyturys šioje vietoje buvo pastatytas 1874 metais. Bokštas buvo sumūrytas iš raudonų plytų. Vėliau naciai jį susprogdino. Iki šių dienų likę tik prie švyturio vedantys laipteliai. Apie 200 laiptelių statant švyturį įrenginėjo karo belaisviai.
Dabartinis, atstatytas Nidos švyturys išvaizda kiek kitoks nei pirmasis. Tamsiu paros metu iš jo jūreiviams siunčiamas signalas. Beveik kas 6 sekundes matomi du trumpi baltos šviesos blyksniai, reiškiantys, kad uosto šioje vietoje žvalgytis nereikėtų. Iš viso švyturyje sumontuotos net 6 lempos. Tačiau signalą siunčia tik viena. Jai perdegus ar sugedus, automatiškai šviesos signalus plaukiantiems jūra ima siųsti kita lempa.
Besižvalgant nuo Urbo kalno atsiveria nepaprasta panorama. Iš vienos pusės matosi Baltijos jūra, iš kitos Kuršių marios. Vasaros vakarais ant šio kalno rengiamos filmų peržiūros. Nuo kalno kiekvienais metais pajuda ir Joninių procesija.

Objektas : Kalnai ir duobės
Objekto tipas : Kalnai ir duobės
Savivaldybė : Neringos sav.
Koordinatės : 55.305079, 20.995645
Atstumas iki Vilniaus (km) : 355
ŽYMĖS
Požymiai
Comments
Panašūs objektai