Žvaginių piliakalnis
Dar vadinamas Žadeikių piliakalniu ir Žvaginkalniu
Žvaginių kaimas, Endriejavo seniūnija, Klaipėdos rajonas

Žvaginių pilies kalnas netoli Endriejavo – išskirtinio gražumo senųjų kuršių valdos. Manoma, kad žiloje senovėje alkavietė čia buvo. Kalnas esąs žemaičių maldų vieta. Kiekvienas, ateidamas čia melstis, privalėjo su savimi atsinešti žemių ir išpilti jas ant kalno. Esą gyvavęs tikėjimas, kad juo aukštesnis šventasis kalnas, tuo lengviau malda pasieksianti Dievą. Kalne buvusi kūrenama senovės lietuvių šventoji ugnis; buvęs aukuras; nakties metu ant kalno kažkoks kunigas gražiu balsu giedodavęs ir grodavęs.

Seniau beveik pusę Žemaitijos kuršiai valdė, todėl nenuostabu, kad ir aukščiausia Klaipėdos apylinkių kalva kartą pilies kalnu tapo. Dar Žadeikių piliakalniu ji vadinama, nes tokiu pačiu pavadinimu kaimas šalia plyti, tačiau senoliams visų labiausiai – Žvaginkalnio vardas pritinka.

Žinoma, kad XIII amžiuje ant kalno kuršių tvirtovė Ablinga stovėjo. Matomai, ir senoji gyvenvietė greta šurmuliavo. Žmonės čia ūkio darbus dirbdami tiek savais, tiek didžių pilėnų reikalais rūpinosi.

Galima spėti, kad Ablingos pilies didybė vėliau ugnies liepsnose paskendo: kalno velėna ne tik žiestos keramikos dirbinius, bet ir degėsių sluoksnius per amžius slėpė…

Dabar pilies kalnas dailia žole ir lapuočiais apaugęs. Jo aikštelėje šiandieną stovi medinė koplytėlė. Viename iš šlaitų guli 1941 m. birželio 23 d. vokiečių sušaudytų Ablingos ir Žvaginių gyventojų kapai, o papėdėje – stiebiasi memorialinės skulptūros žuvusiems atminti. Gaila, tik, kad alkavietę kalva mažai kuo beprimena ir apie senuosius kuršius nedaug ką tepasako. Tačiau istorijos nepakeisi – juk vis tiek ta pačia žeme, kuria atvykę vaikščiosite jūs, ir Ablingos pilėnai kadais ėjo!

Objektas : Piliakalniai
Objekto tipas : Piliakalniai
Savivaldybė : Klaipėdos raj. sav.
Koordinatės : 55.741906, 21.687941
Atstumas iki Vilniaus (km) : 279
Požymiai
Comments
Panašūs objektai