Lietuvos dvarų parkai – gamtos ir žmogaus rankų darbo šedevrai

Kadaise Lietuvos dvarų parkai buvo atviri tik ponams, grafams ir kitiems didikams, o šiandien mielai priima kiekvieną norintį pailsėti nuo miesto šurmulio ir paklausyti turtingų istorijų. Seniausi Lietuvos dvarų parkai įkurti XVII a., o kai kurie iki dabar prižiūrimi bei puikiai išsilaikę.

Dvarų parkų kultūra labai praturtino Lietuvos kraštovaizdį ir augalijos įvairovę. Parkams kurti į Lietuvą buvo kviečiami šio amato meistrai iš užsienio, vežami mūsų krašte iki tol neregėti augalai. Norėdami pasipuikuoti vienas prieš kitą dvarininkai negailėjo pinigų savo parkams dabinti ir puošti.

Lietuvoje yra išlikę apie tūkstantį istorinių želdynų. Dauguma jų priklausė dvarininkams. Renesansą ar baroką menančių želdinių struktūrų išliko labai nedaug, tačiau gausu vėlesnių laikų paveldo, kuris ne mažiau žavi keliautojų ir poilsiautojų akį.

Vieną seniausių gerai išsilaikiusių dvarų parkų rasite Lazdijų rajone Ančios ežero pusiasalyje. XVIII a. viduryje parką sodinti pradėjo Veisiejų gyvenvietę valdęs etmonas Mykolas Masalskis. Vėliau parkas perėjo grafams Oginskiams ir įgavo panašią į dabartinę formą. Parką puošia tvenkinys, kuriame kadaise buvo auginta žuvis dvaro ponų virtuvei. Tvenkinį su Ančios ežeru jungia kanalas, o per jį eina tiltelis, vadinamas Meilės vardu. Sakoma, kad einant per tiltelį reikia sugalvoti norą apie meilę ir šis būtinai išsipildys. Parke auga 2 tūkst. skirtingų rūšių medžių, o seniausias iš jų – apie 200 metų skaičiuojantis senolis uosis. Šis medis yra ir  storiausias savo rūšies medžių atstovas Lietuvoje. Pamėginkite apkabinti galiūną ir pasisemti iš jo šimtametės išminties, o tuomet pasigrožėkite ratu susodinta dviejų dešimčių liepų alėja. Prisiminkite, kad kadaise šiais medžiais grožėjosi grafai ir didikai. Romantiška, ar ne?

Žymų pėdsaką Lietuvos dvarų parkų kultūroje paliko grafai Tiškevičiai. Iki šiol lankytojai džiaugiasi puikiai išsilaikiusiais jų dvarais, sodais bei parkais. Vienas iš gausiai lankomų – Prienų rajone esantis Balbieriškio dvaro parkas. Tai – net 10 h. teritoriją užimantis gamtos ir žmogaus rankų darbo šedevras. Angliško stiliaus parkas įrengtas XIX a. pradžioje. Parką vingiu juosia Perekšlės upelis, puošia šimtamečiai medžiai. Gerai išsilaikė grafų Tiškevičių sodininko suformuota amerikinių liepų alėja, taip pat totoriniai ir ginaliniai klevai, europiniai maumedžiai. Iš paties XVI a. statyto dvaro pastatų mažai kas išliko – tik kumetyno griuvėsiai ir arklidės, kuriose dabar įsikūrę Balbieriškio kultūros namai.

Vienas didžiausių gerai išlikusių dvarų parkų Lietuvoje – Dubravos arboretariumas. Kauno rajone įsikūrusiame botanikos sode auga daugiausiai sumedėję augalai, todėl jis vadinamas arboretariumu ir yra vienintelis toks mūsų krašte. Jo teritorija driekiasi apie 50 h. Nusiteikite gerai pasivaikščioti! Parke auga 800 skirtingų Lietuvoje paplitusių bei retų augalų. Kai kurie iš jų sutinkami tik arboretariume. Per parką veda Dubravos rezervatinės apydubrės apžvalgos takas. Juo eidami pasieksite ir unikalų lietuviškos gamtos objektą – aukštapelkę, kuri žavi savita augalija bei gyvūnija, retai kitur sutinkamais paukščiais.

Unikaliu grožiu gali pasigirti Lazdijų rajone įkurtas Vainežerio dvaras. Parkas įkurtas prie vaizdingo ežero, o didžiąją dalį augmenijos sudaro lapuočiai. Vasarą poilsiautojus džiugina gyva parko žaluma, žiemą – užšalęs ežeras ir baltos medžių viršūnės, o rudenį parkas gniaužia kvapą raudonai ir geltonai nusidažiusiais lapuočiais. Parkas įdomus ir savo gyventojais. Naktį čia galima sutikti šikšnosparnių, senųjų medžių drevėse veisiasi dešimtys paukščių rūšių, o parko pievoje specialiai tam pastatytose molinėse trobelėse dūzgia darbščiosios bitės.

Keliaudami po Lietuvos parkus pasidomėkite ne tik jų augalija ir gyvūnija, bet ir turtinga istorija. Tuomet lengvai pajusite prieš kelis šimtus metų čia tvyrojusią ypatingą atmosferą.

Lankytinus Lietuvos dvarų parkus ir jų istorines įdomybes rasite svetainėje www.lietuvosgamta.lt. Parkų grožį įvairiais metų laikais atskleidžia gausybė nuotraukų bei video klipų, o su parkų istorija supažindina audio gidas. Išsirinkę jums patinkantį parką, lengvai jį rasite naudodami svetainėje pateiktas koordinates ir žemėlapį.